Check out the winners of NY Independent Cinema Awards



The winners of NY Independent Cinema Awards have been announced through the members of jury assigned to various sections of the competition on June 6th, 2021. Independent cinema and film industry has been affected by the pandemic and it is important how virtual festivals such as NY Independent Cinema Awards are continuing to recognize, promote and award indie film projects and artists from all over the globe. It is our pleasure to announce the latest winners of NY Independent Cinema Awards.


Mena Suvari and Ben Begley in Fourth Grade




Best Narrative Feature:

Fourth Grade

Director: Marcelo Galvao


Best International Narrative Feature:

The Insurer

Director: Antoine vans


Best U.S. Narrative Short:

KANDI KIDS

Director: Sandu Negrea


Best International Narrative Short:

Restless

Director: Asger Krøjer Kallesøe


Best U.S. Documentary Feature:

The Race To Save The World

Director: Joe Gantz


Best U.S Documentary Short:

Fright Nights

Director: Alexander Henninger


Best International Documentary Feature:

The Blinding Sea

Director: George Tombs


Best International Documentary Short:

Fashion victims

Director: Alessandro Brasile


Best Script:

AMERICAN’T

Written by: Erick Geovanny Balderas Ortiz


Best Unproduced Script:

Holiday Help

Writer: Karl Ryan Erikson


Best Director:

Goodbye to Yesterday

Director: Chae Talley


Best Producer:

AMERICAN’T

Producers: Patricia Chavez Pichardo

Erick Geovanny Balderas Ortiz


Best Cinematographer:

The Toymaker

DOP: Dylan J. Tollefson


Best Actress:

Sarah Boberg

for: Restless


Best Actor:

Andy Cohen

for: Goodbye to Yesterday


Best Composer:

The Sky Grey (Boredom) as a part of Alphabet Book on Human Conditions


Best Editor:

The Race To Save The World

Editor: David Gantz


Best Animation:

The Passerby

Director: Pieter Coudyzer


Best Comedy:

The Gone Boy

Director: Eva Eisner


Best Experimental:

LAST DANCE

Director: Songhuan Li


Best Science Fiction:

LUNA-TIC

Maria Brenda, Binjal Patel- Co-director


Best Music Video:

ORNETTE - Sometimes I Feel

Director: Bettina Kee


Best Trailer:

KANDI KIDS

Director: Sandu Negrea


Best Student Film:

The Toymaker

Director: John R. Caccamo


Best TV Series-Web-Pilot:

Recipes For Love - Episode 1 "Brownie Points"

Director: Danny Donnelly


Best Youth Actress:

A Better Balimore

Jael Toppin


Best Youth Actor:

An American Childhood

Elohim NycaLove


Best Female Director:

Sisters

Director: Sophia Paulmier


Best Independent Film:

Penitent

Director: Martin Webster


Best Unproduced Screenplay:

Black and White

Writer : Benjamin Burgess Jr.