Winners of NY Independent Cinema Awards

NY Independent Cinema Awards is an indie festival with international and American film projects competing in various sections of the competition. The 15th edition of the festival features and promotes talented artists with feature and short projects that push the boundaries of cinema.




Check out the winners here:



Best US Narrative Feature

Harper

Director: Kate Bohan


Best International Narrative Feature

Fall

Director: Federico Bissacco


Best US Narrative Short

SERVICE ME!

Director: Tom Cavanaugh


Best Cinematography & Best Actress

Swimming with Stones

Director: Amber Yang


Best International Narrative Short

Invisibility

Director: Lliane Clarke


Best Feature Documentary:

Farming Without Harming (The Power of Regenerative Agriculture)

Director: Sorin Pavelesco


Best Short Documentary:

Chasing Glaciers: Cordillera Blanca

Director: Mark Albert Gregory


Honorable Mention Documentary:

Our Mob

Director: Lliane Clarke


Best Script:

The Meadows

Writer: Keven Porter Jr


Best Director & Best Producer:

Contact High

Director: Woody Woodhall


Best Actor:

Reza Deghani

Actors of God


Best Composer

Mariano Saulino for Seven Lost


Best Animation

My Tiny Friends

Director: Jiyoung Park


Honorable Mention Animation

The Egret River

Director: Wan-Ling Liu


Best Comedy

Just a check

Director: Adam Jones


Best Experimental

Psyche Obscura

Director: Craig Oty


Best Science Fiction

The Dark Room

Director: Heesoo Choi


Best Music Video

Jeff Hilliard - Abandon

Director: Jeff Hilliard


Honorable Mention Music Video

THE WIRE

Director: Roy Sherfan


Best Student Film

The Archetypes

Director: Lisa Drupsteen


Best Web-TV-Pilot

Blood Flows South

Giacomo Giammatteo


Best Youth Actress

Amelia Wray for Isolation in Lockdown


Best Youth Actor

Orlando Bobby Walter for The Unexpected Expectant Father


Best Female Director

Aquilone (Kite) Two Art Stories

Director: Benjie AG Lasseau


Best Unproduced Script:

The Chosen

Writer: Sean O'Neil